OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 22.02.2009 14:14:59 

Stránka venovaná automobilom Škoda 105 ... 136

Tuning

Tuning, čiže úpravy vozidiel slúžia k zlepšeniu vlastností automobilu. Koho by nezaujalo auto s úplne zmeneným designom alebo upraveným motorom v dobe, keď veľké automobilky chŕlia svoje výrobky v státisícových sériách. Vybočením z tejto uniformity je práve individuálny tuning.

 

V súčasnej dobe sa tuningom zaoberajú tisíce malých i veľkých firiem, i renomované automobilky, ktoré  už pri kúpe nového auta ponúkajú  zákazníkovi individuálne úpravy vozu. Väčšinou však ide len o nie príliš náročné doplnky. Napríklad veľmi rozšírená je ponuka zliatinových kolies, elektrónov, alebo tónované sklá, strešné okná, či rôzne spojlery. Tuningom motorov, prevodoviek či podvozkov sa predajcovia áut zaoberajú len zriedka. Práve to poskytuje majiteľovi auta šancu ukázať svoj štýl, a odlíšiť sa os ostatných.

 

Ako vidno na obrázku, aj takto môže vyzerať stará, už nevyrábaná Škoda Rapid.


 

 


 

Vzhľadový tuning

Ide o úpravu exteriéru i interiéru automobilu. Spravidla si majitelia svoje vozy sériovej výroby vylepšujú rôznymi aerodynamickými prvkami, nasávače, spojlery, nárazníky, rozšírenie blatníkov,  ďalej ide o nahradenie bežných kolies elektrónmi, montážou prídavných svetlometov, tlmičov výfukov, či koncoviek.


      

 

Interiér v úpravách nezaostáva za exteriérom. Firmy ponúkajú rôzne anatomické sedadlá, športové volanty, prídavné budíky, gule riadiacich pák, športové nástavce pedálov. Osobitnou dnes najviac preferovanou úpravou je audio vybavenie vozu.

 

      

 

Na koniec článku pridávam jedno z mojich najobľúbenejších videí. Tak toto je hudbička.

 


 


 

Výkonový tuning

Je zameraný na úpravy motora, prevodovky, podvozku, s cieľom zlepšiť parametre menovaných vecí, a samozrejme zvýšenia celkového výkonu automobilu. Úpravy motoru sa robia s ohľadom na bežnú premávku na cestách. Kvôli potrebe dodržať limity emisných noriem, hluku a životnosti nie je možné výkon motoru ladiť na najvyššiu hodnotu. Úpravy prevodoviek sú väčšinou zamerané na zmenu stálych prevodov s cieľom zvýšiť maximálnu rýchlosť. Podvozkové úpravy predstavuje montáž tvrdších, športových tlmičov, kratších pružín, za účelom znížiť automobil a zlepšiť jeho jazdné vlastnosti.


    

      

 


 

Tuning vozidiel pre športové účely

Pozostáva z úprav automobilov pre rôzne športové účely, ako rally, autokros, rallykros, slalom, závody do vrchu, trial, závody na okruhu, maratóny. Úpravy vozu pre tú ktorú konkrétnu kategóriu sú rôzne, ale jedno majú všetky disciplíny spoločné. Prísne technické, homologizačné, a bezpečnostné predpisy sa musia dodržať. To platí pre každého, kto sa chce zúčastniť v oficiálnych majstrovstvách. Nedodržanie predpísaných charakteristík má za následok neúčasť v závode.

 

Dôležitých úprav je veľa, ale v popredí je vždy bezpečnosť. Jedná sa o vstavané ochranné rámy, anatomické sedadlá so šesť, alebo štvorbodovými bezpečnostnými pásmi, automatický hasiaci systém. Ďalšie úpravy sa týkajú motoru, prevodovky, podvozku, a bŕzd, rovnako ako pri výkonovom tuningu. Uprav je však omnoho viac, prevedené až do najmenších detailov. Neberie sa ohľad na spotrebu, ale na výkon a spoľahlivosť. Podvozok sa ladí individuálne podľa charakteru trati, rovnako ako prevody i brzdy.


 

 


 

Tuning historických vozidiel

Ide vlastne o renováciu, s cieľom vrátiť automobil do pôvodného stavu. Úpravy sú časovo i finančne náročné. Mnohé diely sa už nevyrábajú, je ťažké ich zohnať. Je však pekné, že niekto sa venuje aj takýmto úpravám, vdaka ktorým sa nám zachovajú autá, ktoré dnes už len zriedka vidno na cestách. Vozy sa často používajú na historických zrazoch, historických rally.


 

 Google
 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok